Kas ir PVN

Pievienotās vērtības nodoklis, jeb PVN, ir patēriņa nodoklis. Šis nodoklis tiek iekļauts preču un pakalpojumu gala cenā un to maksā šo preču un pakalpojumu gala patērētājs. PVN standarta likme Latvijā ir 21%, taču vairākām preču un pakalpojumu grupām tiek piemērota samazinātā PVN likme.

Pirms uzņēmējs sāk veikt darījumus, kuri ir apliekami ar PVN vai saņem pakalpojumus, par kuriem norēķinoties, pakalpojuma saņēmējam būs jāsamaksā PVN, nodokļu maksātājam ir jāreģistrējas Valsts Ieņēmumu Dienesta PVN maksātāju reģistrā.

Kam jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā

Saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu, tiek izdalītas piecas PVN maksātāju grupas: iekšzemes nodokļa maksātājs, citas dalībvalsts nodokļa maksātājs, trešo valstu vai trešo teritoriju nodokļa maksātājs, fiskālais pārstāvis un PVN grupa. Iekšzemes nodokļa maksātāji ir fiziskas un juridiskas personas, personālsabiedrības un personu grupu pilnvarotas personas.

Jāatzīmē, ka ne visiem iepriekš nosaukto grupu pārstāvjiem ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā. Tiesības nereģistrēties kā PVN maksātājam ir iekšzemes nodokļa maksātājiem, kuru ar PVN apliekamo preču un pakalpojumu kopējā vērtība pēdējo 12 mēnešu laikā nav pārsniegusi 40,000 EUR (līdz 2017. gada 31. decembrim PVN reģistrācijas slieksnis bija 50,000 EUR). Nodokļu maksātājam ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā no brīža, kad pēdējo 12 mēnešu laikā apgrozījums ir pārsniedzi PVN reģistrācijas slieksni, līdz nākamā mēneša 15. datumam.

Kā reģistrēties PVN maksātāju reģistrā

Reģistrējoties PVN maksātāju reģistrā, dokumentus ir iespējams iesniegt elektroniski – nosūtot ar drošu elektronisko parakstu parakstītu pieteikumu uz e-pastu vid@vid.gov.lv vai izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu –, vai ierodoties kādā no VID klientu apkalpošanas centriem un iesniedzot aizpildītu iesniegumu kopā ar personu apliecinošu dokumentu.

PVN maksātāja reģistrācijas procedūra atšķiras komersantiem, kuri jau ir ierakstīti komercreģistrā, no tiem, kuri plāno reģistrēties kā PVN maksātāji vienlaicīgi ar pieteikuma iesniegšanu komersanta ierakstīšanai komercreģistrā. Abi no veidiem aprakstīti turpinājumā:

Abos gadījumos pieteikumu par PVN maksātāja reģistrāciju ir jāparaksta personai ar atbilstošas pārstāvības tiesībām, vai pilnvarotai personai, reģistrācijas pieteikumam pievienojot pilnvaru.

Nodokļu maksātāji, kas reģistrējušies PVN maksātāju reģistrā, var tikt izslēgti no šī reģistra. Izslēgšana no PVN maksātāju reģistra var notikt: