Akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem un kafijai

Bezalkoholiskie dzērieni un kafija tiek aplikti ar akcīzes nodokli līdzīgu mērķu labā - mazināt nevēlamo produktu izmantošanu ikdienas dzīvē. Aizvien vairāk ražotāji pievieno ķīmiskās vielas dzēriniem, lai padarītu lētāku ražošanas procesu un arī pašu galaproduktu. Ar nodokli tiek aplikti ūdeņi un minerālūdeņi ar cukura, citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevu un pārējie bezalkoholiskie dzērieni, izņemot augļu un dārzeņu sulas un nektāru, dabīgos ūdeņus un minerālūdeņus, mākslīgos minerālūdeņus bez cukura, citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevas.

Kafijas saturā ir no viena līdz diviem procentiem kofeīna, kas stimulē centrālo nervu sistēmu. Lietojot šo karsto dzērienu paaugstinātā daudzumā ir iespēajamas veselības problēmas. Šī iemesla dēļ kafijai piemēro akcīzes nodokli — malta vai nemalta, grauzdēta vai negrauzdēta, ar kofeīnu vai bez tā, kā arī kafijas ekstrakti, esences, koncentrāti un izstrādājumi uz šo ekstraktu, esenču vai koncentrātu pamata vai uz kafijas pamata.

Akcīzes nodokļa likmes bezalkoholiskajiem dzērieniem un kafijai, EUR
Preču nosaukums01.01.2015.
Bezalkoholiskajiem dzērieniem, par 100 litriem7,40
Kafijai, par 100 kg142,29

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta kopsavilkuma par budžeta ieņēmumu daļas izpildes statistiku, akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem 2015. gada pirmajos sešos mēnešos budžetā ienesis gandrīz 7 miljonus eiro.