Pirkuma līgums

Pirkuma līgums tiek slēgts starp divām pusēm, kad pircējs vēlas nopirkt un pārdevējs pārdot kādu preci. Visbiežākais pirkuma līguma priekšmets ir nekustamais īpašums – dzīvoklis, māja vai zeme. Tas tādēļ, ka saskaņā ar likumu, nekustamā īpašuma īpašumtiesību pāriešanai uz citu personu ir nepieciešams pirkuma līgums rakstiskā formā. Pirkuma līgums, kopā ar nostiprinājuma lūgumu, ir nepieciešams, lai jaunais īpašnieks varētu savas īpašuma tiesības nostiprināt Zemesgrāmatā. Līdz jaunā īpašnieka ierakstīšanai Zemesgrāmatā, tam nav nekādu tiesību uz īpašumu, jo par nekustamā īpašuma īpašnieku tiek atzīts tas, kurš ir ierakstīts Zemesgrāmatā.

Pirkuma līgumu var slēgt fiziskas personas, kam piemīt tiesībspēja un rīcībspēja. Fiziskai personai piemīt tiesībspēja no dzimšanas, taču rīcībspēja – no 18 gadiem. Piemēram, gadījumā, ja pārdevējs ir nepilngadīga persona, pirkuma līgumu noslēgs vecāki vai aizbildnis viņa vārdā.

Pirkuma līguma sastādīšana

Pirkuma līgumam ir jāsatur darījuma būtiskās sastāvdaļas – priekšmets un maksa. Tāpat, tam ir jābūt pietiekami konkrētam un skaidram, kā arī abām pusēm izdevīgam un godīgam. Pirkuma līguma sastādīšanas gaitā nepieciešams paredzēt vairākas nianses, kas var atvieglot darījuma procesu un izvairīties no liekiem sarežģījumiem. Sastādot pirkuma līgumu, ir jāvienojas par:

Pēc pirkuma līguma sastādīšanas un parakstīšanas, to iesniedz Zemesgrāmatā kopā ar nostiprinājuma lūgumu. Ierasts, ka nostiprinājuma lūgumu sastāda notārs atkarībā no noslēdzamā darījuma satura. Tāpat notārs apstiprina lūdzēju parakstus, rīcībspēju un pārstāvības tiesības. Notārs var sastādīt arī pirkuma līgumu. Tādā gadījumā, tas būs atbildīgs par līguma saturu un atbilstību likumam, kā arī varēs veikt ierakstu Zemesgrāmatā elektroniski.