Grāmatvedības datorprogrammas

Grāmatvedības ikdienas darbu spēj viegli atvieglot datorprogrammas, kas paredzētas, lai aizstātu lielo papīru kalnu un rokas pūlēšanu aizpildot dokumentus. Ar to palīdzību dokumentu ievades un izvades process ir paātrināts.

Uzsākot biznesu, ieteicams izvēlēties bezmaksas grāmatvedības datorprogrammu izmaksu samazināšanas nolūkos. Ar Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas un datorprogrammu pakalpojumu sniedzēju atbalstu mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem (tendēts uz maziem un jauniem uzņēmumiem, bet ne tikai) tika izstrādātas brīvi lietojamas bezmaksas datorprogrammas.

  1. SIA „HansaWorld Development Latvia” piedāvā bezmaksas grāmatvedības datorprogrammu Standart Books. Mikro vai jaunam uzņēmumam šī būs perfekta lietojumprogramma – tā sevī ietver finanšu aprēķinus, atskaišu izdruku, algas aprēķinu, pamatlīdzekļus, avansa norēķinus, debitoru un kreditoru informāciju un nodokļu atskaišu nosūtīšanu Valsts Ieņēmumu dienestam.
  2. Uzņēmums SIA „IC:Andi” izstrādājis programmu 1C: MIKROUZŅĒMUMS 8, kura ļauj klientam veikt krājumu un noliktavas uzskaiti, PVN aprēķinu, pārskatu sastādīšanu, darba algas aprēķinu un citas funkcijas.
  3. Kompānija SIA „Tilde” Latvijas mikrouzņēmumiem sniedz iespēju izmantot bezmaksas programmu Tildes Jumis Mini. Operācijas ir līdzīgas kā augstākminētajām programmām, t.i., noliktavas uzskaiti, virsgrāmatu, algas aprēķinu, pamatlīdzekļus un citas funkcijas. Vērts pieminēt, ka Tilde nodrošina regulāras tiesību aktu izmaiņas atjauninājumus programmā.
  4. SIA „VGP” programma Vadipats.lv ir vienkāršā ieraksta uzskaites sistēma, kas patiešām ir vienkārša un atvieglota, lai nerastos lieki jautājumi vai kļūdas atskaišu veidošanā. Bezmaksas datorprogramma piedāvā regulārus likumdošanas faktu atjauninājumus, automātiski iesniegt nodokļu atskaites VID, veikt darbības ar rēķiniem un citas funkcijas.

Liels uzņēmumu skaits Latvijā sniedz grāmatvedības datorprogrammu pakalpojumus un to izstrādi, par ko arī prasa attiecīgi licenšu samaksu.

  1. SIA „Zalktis Programmas” Latvijas uzņēmumiem sniedz iespēju iegādāties programmu Zalktis, kura paredzēta mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, biedrībām un individuālajiem komersantiem. Zalktis ir viegli saprotama lietojumprogramma, ar kuras palīdzību var sagatavot finanšu pārskatus valsts iestādēm un uzņēmuma vajadzībām. Tā licences maksa ir 110 EUR pasūtot pirmo reizi un 25 EUR par atjauninājumiem. Uzņēmums piedāvā arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības progammu Krivulis, kas paredzēta pašnodarbinātām personām, individuālā uzņēmuma un individuālā komersanta īpašniekiem. Krivulis licence maksā 65 EUR par pirmreizējo pasūtīšanu un 25 EUR par atjauninājumiem.
  2. SIA „LatInSoft” izstrādātā grāmatvedības datorprogramma GrinS paredzēta dažādu nozaru maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī valsts iestādēm. Programma ļauj sekot līdzi uzņēmuma finansēm, noliktavas atlikumam un pārdošanas daudzumam, algu un pamatlīdzekļu aprēķiniem un daudzām citām lietām.
  3. Aivars Ikaunieks personīgi izstrādājis bezmaksas grāmatvedības datorprogrammu KLONS, kas piedāvā bilances un finanšu pārskatu veidošanu, PVN atskaišu sagatavošanu, kases grāmatas kārtošanu, debitoru un kreditoru uzskaiti kā vēl dažnedažās funkcijas.
  4. 2010. gada jeb nesenas vēstures populārākā grāmatvedības programma Tildes Jumis, ko izstādājusi jau iepriekšminētā kompānija SIA „Tilde” piedāvā plašu nozaruu maziem un vidējiem uzņēmumiem uzskaites procesu organizēšanu, aktuālo tiesību aktu atbilstību, finanšu pārskatu sagatavošanu, algas uzskaiti, krājumu informāciju un citas funkcijas. Tildes Jumis cena ir 1074,27 EUR bez PVN par licences iegādi un ikgadējā nomas maksa 398,40 EUR bez PVN. Pakalpojumu cenrādī ir norādītas papildus iespējas iegādei un atlaižu opcijas.
  5. SIA „BATSOFT” uzņēmums sniedz iespēju iegādāties programmu Kentaurs Pro, kas ir salīdzinoši plati izplatīta starp vietējiem grāmatvežiem. Programma tiek regulāri atjaunota ar jaunākajiem tiesību aktiem un prasībām, tā piedāvā iespēju veidot un iesniegt atskaites Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), algu, noliktavas un pamatlīdzekļu uzskaiti, kā arī programma ir ērti lietoajam un viegli pārredzama.
  6. Visbeidzot aplūkosim grāmatvedības un personāla vadības sistēmas datorprogrammu Horizon, ko izstrādājis SIA „Visma Enterprise”. Programma ir ļoti plaša un ar neskaitāmām funkcijām, tomēr tai piemīt arī augstākminētie pakalpojumi – algu saraksti, norēķini ar kreditoriem un debitoriem, noliktavas uzskaite, avansa norēķini u.c. Programmas licences cena ir 400 EUR neiekļaujot PVN un papildus tiek pieskaitītas arī ieviešanas izmaksas.

Saraksts ar Latvijā izstrādātām un pieejamām grāmatvedības datorprogrammām varētu turpināties, bet augstāk tika uzskaitītas populārākās un pieejamākās programmas 2015. gada pirmajā pusgadā.