Ienākuma nodokļa atmaksa

Ienākuma nodokļa atmaksa ir process, kura gaitā ienākuma nodokļa maksātāji atpakaļ no budžeta saņem pārmaksāto nodokli. Fiziskās personas var iesniegt VID ienākumu deklarācijas par iepriekšējiem trim gadiem, un uz to pamata tiks izrēķināta atmaksājamā summa.

Atmaksas saņemšanas tiesības

Nodokļa atmaksas saņemšanas tiesības ir tām personām, kuras atbilst visiem sekojošiem nosacījumiem:

Turklāt, deklarāciju iesniedzošai personai ir tiesības tajā iekļaujt arī radīnieku izdevumus. Šīs tiesības iekļauj tikai ģimenes locekļus līdz trešajai pakāpei: vecākus, bērnus, vecvecākus un laulātos.

Tiesības saņemt atmaksu ir arī sekojošām personām:

Personām, kas nemaksā pilnu ienākumu nodokli, piemēram sezonas laukstradnieki un patentmaksas maksātāji, nav tiesību saņemt nodokļu atmaksu.

Atmaksājamie izdevumi

Pārmaksātais nodoklis tiek atgreizts par tā saucāmajaiem attaisnotajiem izdevumiem. Attaisnotie izdevumi ir jebkuri izdevumi no sekojošām kategorijām:

Dokumenti

Lai saņemtu atpakaļ daļu no nodokļiem, ir nepieciešams iesniegt sekojošus dokumentus:

Ja tas ir nepieciešams atmaksas pamatotības noteikšanai, Valsts ieņēmumu dienestam ir tiesības pieprasīt arī jebkurus citus papildus dokumentus, piemēram slēgtus līgumus, rēķinus, izziņas utt.

Dokumentu iesniegšanas veids

Dokumentus var iesniegt sekojošos veidos:

Izskatīšanas laiks

Nodokļu atmaksa tiek veikta triju mēnešu ietvaros kopš deklarācijas iesniegšanas. Ir jāņem vērā, ka, ja tiek pieprasīti papildus dokumenti vai cita veida informācija deklarācijas precizēšanai, tad šis trīs mēnešu periods tiek skaitīts no pēdējas precizētās deklarācijas iesniegšanas momenta. Citiem vārdiem sakot, katru reizi iesniedzot precizētu nodokļu deklarāciju, trīs mēnešu periods tiek skaitīts no jauna.

Atgustamās summas

Atgustamās summas ir atkarīgas gan iemaksātu nodokļu apjoma, gan no konkrētām nodokļa likmēm atmaksas gadā. Zemāk ir atrodamas iespējamas summas 2018. gadam, un ir jāņem vērā, ka tās ar laiku var mainīties.

Ja atmaksājāmas summas ir lielākās par to attiecīgajiem limitiem, to saņemšanu var sadalīt daļas un atlikt uz periodu līdz pieciem gadiem. Šis noteikums neattiecas uz plānotajām operācijām, zobārstniecības pakalpojumiem, olšūnu punkciju un endoprotēzēm - par šiem izdevumiem atmaksājamā summa nav ierobežota un nevar tikt pārcelta uz nākamajiem periodiem.