Uzņēmuma likvidācija

Uzņēmuma likvidācijas procesu, tās tiesisko pamatu un kārtību nosaka vairāki likumi. Svarīgākie no tiem ir likums “Par nodokļiem un nodevām”, Komerclikums, kā arī likums “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju”. Saskaņā ar Komerclikumu, uzņēmuma darbību var izbeigt:

Kad uzņēmuma darbība ir izbeigta, nepieciešams veikt tā likvidāciju. Likvidācijas process lielā mērā ir atkarīgs no tā, kāds ir likvidācijas iemesls, kā arī vai tā ir piespiedu vai labprātīga uzņēmuma likvidācija. Nereti uzņēmums tiek likvidēts, jo tas nav spējīgs pildīt savas parādsaistības. Tādā gadījumā, tiek uzsākts maksātnespējas process ar mērķi segt pēc iespējas vairāk kreditoru prasījumu, izpārdodot parādnieka mantu.

Pieteikums maksātnespējas procesa uzsākšanai

Pieteikumu maksātnespējas procesa uzsākšanai var iesniegt gan pats grūtībās nonākušais uzņēmums, gan tā kreditori un noteiktos gadījumos – arī darbinieki. Tāpat, saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu, pastāv dažādas situācijas, kad uzņēmums var iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu un kad tas ir jādara obligāti. Uzņēmums var iesniegt pieteikumu maksātnespējas procesa uzsākšanai šādos gadījumos:

Gadījumos, kad uzņēmums nav izmantojis savu iespēju uzsākt labprātīgu maksātnespējas procesu, nereti pienāk brīdis, kad to ir jādara obligāti. Uzņēmumam ir pienākums iesniegt pieteikumu maksātnespējas procesa uzsākšanai šādos gadījumos:

Gadījumā, ja parādnieks pats neuzsāk maksātnespējas procesu, to var darīt arī tā kreditori. Uzņēmuma kreditori ir tiesīgi iesniegt pieteikumu maksātnespējas procesa uzsākšanai šādos gadījumos:

Tāpat, uzņēmuma maksātnespējas procesa pieteikumu var iesniegt tā darbinieki, ja viņiem divus mēnešus nav izmaksāta darba alga, kaitējuma atlīdzība par nelaimes gadījumu vai arodslimību, vai nav maksātas sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Pēc tam, kad maksātnespējas procesa pieteikums ir iesniegts un tiesa ir pieņēmusi lēmumu par uzņēmuma maksātnespējas procesa uzsākšanu, uzņēmuma vadības pilnvaras tiek anulētas un uzņēmuma vadību pārņem maksātnespējas administrators. Informācija par uzņēmuma maksātnespēju tiek nopublicēta Maksātnespējas reģistrā un par maksātnespējas procesu tiek paziņots visiem zināmajiem kreditoriem.

Maksātnespējas procesa ilgums var ļoti atšķirties atkarībā no uzņēmumam piederošo aktīvu daudzuma. Tas var ilgt no aptuveni diviem ar pusi mēnešiem gadījumā, ja uzņēmumam nekas nepieder līdz pat vairākiem gadiem. Maksātnespējas procesa beigās uzņēmums tiek likvidēts.