Prokūras izdošana

Prokūra ir komercpilnvara, kas piešķir prokūristam tiesības darboties prokūras izsniedzēja vārdā - slēgt darījumus un veikt citas ar jebkuru komercdarbību saistītas tiesiskās darbības, ieskaitot visas procesuālās darbības tiesvedības gaitā. Prokūru izdod uzņēmuma valde vai IK gadījumā pats komersants. Izdot var gan individuālo prokūru, gan kopprokūru vairākām personām. Kopprokūras gadījumā pārstāvības tiesības ir arī ir tikai kopīgas, t.i. kopprokūras turētāji var pārstāvēt komersantu tikai kopā.

Prokūras izdošanas procedūra iekļauj sevī sekojošās darbības:

Veidlapas aizpildīšana

Prokūra tiek reģistrēta uzņēmumu rēgistrā, līdz ar to ir jāaizpilda pieteikuma veidlapa KR5, kuru parakstā valde vai individuālais komersants. Veidlapā tiek norādīta sekojošā informācija:

Parakstu apliecināšana

Dokumenti, kuri tiek iesniegti papīra formātā, ir jāapliecina pie notāra. To var izdarīt gan pie zvērinātā notāra, gan pie Uzņēmumu reģistra valsts notāra. Ja uzņēmuma nosaukuma maiņas dokumenti tiek parakstīti elektroniski, un to dara vairākas personas, tad visām šīm personām ir jāizmanto tikai elektroniskie paraksti.

Nodevu apmaksa

Izdodot prokūru, ir jāapmaksā valsts nodeva par pašu procedūru un nodeva par publikāciju ‘Latvijas Vēstnesī’. Nodevas ir jāapmaksā vai nu divas dienas pirms dokumentu iesniegšanas, vai nu to iesniegšanas brīdī. Apmaksājot tās iepriekš, kopā ar dokumentiem iesniedz arī maksājuma veikšanas pierādījumu.

Dokumentu iesniegšana

Kad visi sagatavošanas posmi ir pabeigti, dokumentus iesniedz Uzņēmumu reģistrā. Iesniegt uzņēmuma nosaukuma maiņas dokumentus ir iespējams iesniegt sekojošos veidos:

Atšķirības no parastās komercpilnvaras

Paralēli prokūrām pastāv arī parastās komercpilnvaras. Pārsvarā tās pilda tādas pašas funkcijas kā prokūras, tikai ar ierobežotām iespējām.

Prokūras un parastās komercpilnvaras atšķirības
ProkūraParastā komercpilnvara
Izdošanas veidsObligāti ar noteiktu gribas izteikumuIr pieļaujams iegūt ar klusēšanu, t.i. neiebilstot pret pārstavniecības faktu
ReģistrācijaJāreģistrē Uzņēmumu reģistrāReģistrācija nav obligāta
Pārstāvības tiesību apjomsJebkāds tiesību apjoms, ir iespējams ierobežotIerobežots ar komersanta parasti veicamajiem darījumiem, ir iespējams paplašināt
Darbības termiņšLīdz komersants izbeidz darbību; ja tā nav izbeigta, turpina darboties arī pēc komersanta nāvesLīdz komersants izbeidz darbību vai ar pilnvaras pamatā esošās tiesiskās attiecības beigšanos