Nodokļu atgriešana

Nodokļu atgriešana jeb nodokļu atmaksa ir process, kura ietvaros nodokļu maksātājs ir tiesīgs atgūt daļu no pārmaksātiem nodokļiem, ja viņa aktivitāte par iepriekšējo periodu (1 gads) atbilst noteiktiem kritērijiem. Saskaņā ar valsts ieņēmumu definīciju, šie kritēriji ir:

SIA Grāmatvedība piedāva nodokļu atgriešanas konsultācijas, kas, pirmkārt, palīdzēs saprast, vai Jūsu situācija atbilst nodokļa atgriešanas kritērijiem (vai izdevumi tika attiecīgi dokumentēti, vai ziedojumi tika veikti atbilstošai organizācijai u.tml.). Tādēļ kā nodokļu atmaksas iesniegums tiek pieprasīt gada ienākumu deklarācijas ietvaros, mēs piedāvājam arī pārstāvniecību VID, nodrošinot, ka visi Dienesta jautajumi tiks atbildēti un nodokļi tiks veiksmīgi atmaksāti Jums.

Atgūstamās summas

Summa, ko nodokļu maksātājs ir tiesīgs atgūt atpakaļ, ir atkarīga gan no atmaksas pamatojuma (balstoties uz ko tiek pieprasīt nodokļu atmaksa), gan no citiem, specifiskiem un personīgiem, faktoriem, galvenais no kuriem ir pārskata gada iedzīvotaju ienakuma nodokļa likme. 2017. un 2016. gadā tā sastāda 23%.

Ārtsniecības un izglītības izdevumi

Par ārstniecības (izņemot zobārstniecību un plānotās operācijas) un izglītības izdevumiem maksimāla atgūstamā summa sastāda 23% (pārskata gada IIN likme) no 215 EUR (2016. gada izdevumu norma). Ja izdevumi bija lielāki par 215 EUR, to atlikumu (visu, kas ir virs 215 EUR) ir iespējams novirzīt uz nākamā gada nodokļu atmaksas periodu līdz 5 gadiem vienam izdevumam. Nodokļa atmaksa par izglītību ir iespējama visiem, kuri ir studējuši jebkurā valsts akreditētā iestāde, tostarp arī interešu izglītības iestādēs.

Zobārstniecība un plānotās operācijas

Nodokļu atgriešana par plānotajām operācijām un zobārstniecības pakalpojumiem dārbojās līdzīgā veidā, bet tai nav definēta maksimālā izdevumu summa. Tas nozīmē, ka atpakaļ var saņemt 23% no jebkāda lieluma izmaksām. Pastāv arī viens ierobežojums: šāda veida nodokļa atgriešanu nav iespējams pārcelt uz nākamo gadu.

Ziedojumi

Ziedojot uzņēmumiem, kuri ir reģistrēti kā sabiedriskā labuma organizācijas, ir iespējams atpakaļ saņemt 23% (šīs procents mainās kopā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi) no ziedotās summas. Šī summa tomēr nevarēs pārsniegt 20% no ar nodokli apliekamiem ienākumiem.

Atteikšana nodokļu atmaksā

VID var atteikt atmaksāt nodokļus vairāku iemeslu dēļ. Daļa no tiem ir saistīta ar konkrētiem atmaksas pamatojumiem, piemēram atmaksā par ziedojumiem tiks atteikts personai, kurai taksācijas perioda otrā mēneša pirmajā datumā nodokļu parāda kopsumma pārsniedz 150 EUR. Daļa iemeslu vispārīgi attiecas uz jebkura nodokļa atgriešanas veidu.

Viens no galvanājiem iemesliem, kādēļ var atteikt nodokļu atgriešanā, ir maksājumu dokumentu nesaglabāšana. Darījumu apliecinošs dokuments ir dokuments, kas apliecina par darījumu saņemto samaksu. Tas var būt čeks, kvīts, biļete vai jebkurš cits dokuments, ja tas ir noformēts saskaņā ar Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumu Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība”. Ir svarīgi atcerēties, ka dokumentam jāapstiprina, ka tieši Jūs esat tā persona, kura izmantoja pakalpojumu, līdz ar to dokumentam visbiežāk ir jāsatur personīgā informācija, piemēram vārds, personas kods, bankas konta numurs u.tml.

Vēl viens iemesls ir Iedzīvotāju ienākumu nodokļa nemaksāšana vai nepilna maksāšana. Kā jau tika minēts, tas var iekļaut nodokļu parādus, bet ir arī saistīts ar Jūsu darbu. Tā, piemēram, cilvēks kurš nestrādā oficiālu, algotu darbu un arī neveic cita veida saimniecisku darbību, nemaksā IIN, un līdz ar to viņš nav tiesīgs pieprasīt nodokļu atmaksu. Tas attiecas arī uz mikrouzņēmumu darbiniekiem, jo viņi nemaksā pilnā izmēra IIN.

Pakalpojumi

Nodokļu atgriešana ir sarežģīts jautājums, kuru risinot, ir jāizvērtē vairāki faktori un iespējamības, līdz ar to mēs aicinam sazināties ar SIA Grāmatvedība speciālistiem, kuri palīdzēs izvērtēt Jūsu iespējas atgriezt nodokļus.